اپراتور
در صورت اجرای این طرح، به مشترکان اجازه داده خواهد شد با حفظ شماره سیم کارت به اپراتور دیگری مهاجرت کنند. در شرایطی که امروز تهیه سیم کارت و گوشی دو سیم کارت آسان است، برخی معتقدند ترابردپذیری شانس زیادی نخواهد داشت. برخی نیز معتقدند اگرچه دیرهنگام اما به سود مشترکان خواهد بود.
این طرح که نیاز به هماهنگی سه اپراتور از یک سو و سازمان رگولاتوری از سوی دیگر داشته، از همان ابتدای کار خود به مشکلات فنی برخورد کرد که باعث شد اجرای آن به تعویق بیفتد. مشکلاتی که اجرای بدون مشکل طرح را با ابهام روبه رو کرده است.
محسن بهداری، مدیر پروژه ترابردپذیری اپراتور اول در گفت وگو با فارس جزییات کامل برنامه راهبردی این اپراتور در طرح تغییر اپراتور با حفظ شماره (ترابردپذیری) را اعلام کرد که می خوانید. 
طرح ترابردپذیری چه ضرورتی دارد؟
ترابردپذیری این امکان را به مشترکان تلفن همراه می دهد که بتوانند با همان شماره، سیم کارت خود را به اپراتور دیگری انتقال دهند؛ چون ممکن است مثلا یک اپراتور پوشش ضعیف تری داشته باشد و در شهر و محله یک  مشترک آنتن دهی خوب نباشد.
پس مشترک می تواند شماره خود را حفظ کرده اما از اپراتور با پوشش بهتر بهره مند شود. این کار از سال ها قبل در بسیاری از کشورها انجام شده و در ایران هم با تاخیر انجام می شود.
با توجه به اینکه درحال حاضر بسیاری از گوشی های هوشمند دوسیم کارته هستند، آیا از این طرح استقبال خواهد شد؟
طرح ترابردپذیری کمی دیر در کشور ما اجرا می شود و بسیاری از مشترکان برای رفع نیازهای خود و استفاده از خدمات اپراتورهای دیگر از گوشی های دوسیم کارته استفاده می کنند که برای این دسته از مشترکان ترابردپذیری جذاب نخواهد بود.
با وجود اعلام آغاز ترابردپذیری در 27 اردیبهشت ماه اجرای این طرح تاکنون به تاخیر افتاده است، مشکل کجاست؟
به رغم اعلام آمادگی اپراتورها، در انجام تست ها مشکلاتی پیش آمد که راه اندازی سرویس ترابردپذیری را با تاخیر مواجه کرد. استاندارد نبودن پیاده سازی این سرویس در ایران به دلیل وجود المان های مختلف در شبکه و حضور بازیگران متعدد فرآیند ترابردپذیری را پیچیده کرده است.
به همین دلیل تصمیم بر این گرفته شده که راه اندازی این سرویس به صورت آزمایشی و با تعداد مشترکان محدود آغاز شود تا در صورت بروز مشکلاتی مانند قطع شدن سیم کارت قبلی و وصل نشدن سیم کارت جدید، اثرات نامطلوب این سرویس دامن گیر افراد کمتری باشد.
در ترابرد اپراتورها تلاش می کنند مشترکان اپراتورهای دیگر را به سمت خود جلب کنند، همراه اول چه راهبردی برای جذب مشترکان دیگر اپراتورها یا حفظ مشترکان فعلی خود دارد؟
ارزش های شبکه همراه اول تنها به شماره آن محدود نمی شود؛ درحال حاضر سه برنامه را برای وسعت دادن و جذاب تر کردن خدمات همراه اول برای مشترکانش در دست اجرا داریم که هرچند از قبل آن را آماده کرده بودیم، حالا  با اجرای ترابردپذیری هم زمان شده است. این برنامه ها شامل گوشی قسطی برای مشترکان دایمی، جایزه بزرگ و طرح اعتباردهی ویژه مشترکان دایمی می شود.
در این باره هنوز ابهامات زیادی وجود دارد و بسیاری از مشترکان هنوز از جزییات این طرح آگاه نیستند. برای مثال گفته می شود شارژ قبل از ترابرد صفر می شود.
با شما موافقم. درباره این طرح اطلاع‎رسانی دقیق و کاملی به مشترکان ارایه نشده و شاید ابهامات کاربران، علاوه بر پیچیدگی ذاتی فرآیند ترابردپذیری ناشی از نبود اطلاع رسانی در این زمینه باشد. درباره از بین رفتن شارژ پس از ترابرد نیز شنیده های شما درست است.
پس از ترابرد ودیعه خطوط چه خواهد شد؟
ودیعه مشترکان دایمی همراه اول به سایر اپراتورها انتقال نمی یابد، درنتیجه مشترکان دایمی همراه اول در صورت ترابرد به دیگر اپراتورها احتمالا زودتر قطع میان دوره خواهند شد و این بر ارزش خط هم تاثیر خواهد داشت. از طرف دیگر مشترکان دایمی سایر اپراتورها در صورت پیوستن به همراه اول از مزایای طرح اعتباردهی بهره مند خواهند شد و این هم می تواند باعث افزایش ارزش خط آنها شود.
هزینه تماس مشترکانی که از همراه اول به اپراتورهای دیگر ترابرد کنند، چه تغییری خواهد کرد؟
درحال حاضر ارزان ترین نرخ تماس در این اپراتور بین خانواده 94 میلیونی مشترکان همراه اولی و تلفن ثابت وجود دارد. در صورت ترابرد مشترکان از همراه اول، نرخ تماس ایشان با مشترکان همراه اول و تلفن ثابت افزایش خواهد یافت. همچنین هزینه مشترکان تماس گیرنده با این مشترکان ترابرد شده نیز افزایش خواهد یافت.
پس از ترابردپذیری با توجه به تفاوت هزینه های تماس داخل و خارج شبکه، مشترک مبدا چگونه متوجه می شود که مشترک مقصد در اپراتور اصلی است یا به اپراتور دیگری منتقل شده است؟
سازمان تنظیم مقررات مصوبه ای در این زمینه دارد و ما در همراه اول پیام ضبط شده ای را به اطلاع مشترک می رسانیم که در آن به تماس گیرنده هشدار داده می شود شماره ای که با آن تماس گرفته، ترابرد شده است که نادانسته هزینه ای به مشترکان تحمیل نشود.
آیا خریداری سیم کارت از یک اپراتور و ترابرد به اپراتور دیگر و سپس فروش آن مجاز است؟
براساس قوانین سازمان تنظیم مقررات شماره تلفن همراه جزو اشتراک مشترک و متعلق به اپراتور پایه است و تمامی مشترکان در صورت ترابرد به سایر اپراتورها و در صورت نیاز به فروش خط باید به اپراتور اولی شان بازگردند که این خود شامل اجرای مراحل ترابرد به همراه اول خواهد بود.
این نکته را نیز باید بگویم که این طرح هم مثل بسیاری از طرح های دیگر است و از طرح هایی که ارتقای کیفیت سرویس ها و  نفع مشترکان در آن باشد، استقبال می کنیم. در زمینه ترابرد هم همواره آمادگی خودمان را برای اجرای آن اعلام کرده ایم. همانند هر طرح دیگری ترابرد هم می تواند در ابتدای کار اشکالات خود را داشته باشد که به مرور مرتفع خواهد شد.

برچسب ها: تغییر اپراتور، اپراتور، حفظ شماره و تغییر اپراتور، انتقال سیم کارت، انتقال اپراتور، تعویض اپراتور،

تاریخ : یکشنبه 3 مرداد 1395 | 10:37 ق.ظ | نویسنده : مدیر | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات