چرا وارد حوزه رابط کاربری شویم و چرا آن را اصولی یاد بگیریم.

اگر تا کنون علاقه مند به طراحی رابط کاربری بوده اید و یا آن را شروع کرده اید و یا حتی به عنوان طراح مشغول به کارید احتمالا برای شما هم چالش ها و سوالاتی از این قبیل پیش آمده:

  • در این قسمت از رابط کاربری چه المانی به کار ببرم؟
  • چه رنگی را استفاده کنم؟
  • چه اندازه فونتی را به کار ببرم؟
  • این فونت را چگونه به کار ببرم که بهتر به نظر بیاید؟
  • این دکمه را چطور به کار ببرم که بیشتر جلب توجه کند؟
  • چطور تضاد یا تعادل بهتری را در رابط کاربری ایجاد کنم؟
  • تب ها را چگونه طراحی کنم که باعث اذیت کاربران نشوند؟
  • منوها را در یک اپلیکیشن اندرویدی چطور طراحی کنم؟

فکر نمی کنم برایتان از این تیپ سوالات تا کنون پیش نیامده باشد.

 این ها سوالاتی هستند که معمولا طراحان را به چالش می کشند و ریشه در “اصول و استانداردها” دارند. ضعفی که عموم طراحان به ویژه مبتدیان دارند این است که به این اصول طراحی UI مسلط نیستند و آن ها را در محصولات خود به کار نمی گیرند و از همان ابتدای کار سعی می کنند با یک نرم افزار طراحی رابط کاربری مانند Adobe XD مسلط شوند و شروع به طراحی می کنند در حالی که طراحی رابط کاربری چیزی بیشتر از تسلط به ابزار طراحی و نرم افزار است. یک طراح قبل از استفاده از ابزار باید به مبانی، اصول طراحی UI و استانداردهای مربوطه مسلط باشد تا بتواند محصولات حرفه ای و کارامد تولید کند.


تا چند سال قبل، طراحان صرفا به سلیقه، خلاقیت و تجربه خود متکی بودند و خبری از علمی به نام طراحی رابط کاربری نبود اما با رشد فزاینده کسب و کارهای آنلاین و استارتاپ ها، حوزه های طراحی کاملا تخصصی شدند و اهمیت طراحی باکیفیت رابط کاربری برای خلق تجربه کاربری بهتر، بیشتر معنی پیدا کرد.


قبلا گفتیم که تعامل کاربران با محصول از طریق رابط کاربری آن صورت می گیرد و گفتیم که این رابط کاربری چقدر در موفقیت آن محصول اهمیت دارد، علاوه بر تمام این موارد زمانی که شما بعد از آموزش طراحی UI و یادگیری آن، به طراحی اصولی رابط کاربری(
UI) مسلط شدید، در مواجهه با کارفرما، کاربر و توسعه دهندگان سربلند خواهید بود چرا که برای هر کدام از کارهایی که انجام داده اید یک دلیل علمی دارید.


عموما کاری که بر بنای اصول و استانداردها گذاشته نشود شانس چندانی برای موفقیت ندارد. اصول، مبانی و استانداردها حاصل سال ها تحقیق و پژوهش در زمنیه های مختلف مرتبط با هر رشته هستند که در هر رشته ای عمومیت پیدا می کنند و در واقع در خصوص محصولات مختلف کارایی دارند. اصول و استانداردها سنگ بنای موفقیت یک محصول هستند. چطور می توان بدون استفاده از استانداردها از یک محصول انتظار موفقیت داشت؟ برای خلق یک حس خوب برای کاربران باید به اصول و استانداردها در کنار تکنیک ها و سلایق تکیه کنید.


اگر وارد مارکت جهانی شوید و از اصول طراحی رابط کاربری(UI) و استانداردهای طراحی برای محصولات خودتان استفاده نکنید، محصولات شما نه مشتری پسند خواهد بود و نه کاربرپسند، محصولاتی که فاقد استانداردهای لازم باشند در مارکت جهانی به سادگی رد می شوند.


حوزه طراحی رابط کاربری همزمان با فراگیر شدن استارتاپ ها و کسب و کارهای آنلاین به طور فزاینده ای رو به رشد است. 

هر محصولی که پا به عرصه وجود می گذارد نیازمند رابط کاربری است و بنابراین طراحی رابط کاربری از پرطرفدارترین حوزه های مرتبط با کسب و کارهای آنلاین است، همزمان با رشد نیاز به طراحی رابط کاربری، نیاز به طراحان حرفه ای و کاربلد برای این حوزه هم بیشتر می شود و طبیعتا افراد بیشتری پا به حوزه طراحی رابط کاربری می گذارند اما فراموش نکنید که بین یک طراح و طراح حرفه ای تفاوت های بسیاری است و درصد زیادی از موفقیت یک طراح به این بستگی دارد که در روند طراحی خود از اصول، مبانی و استانداردها استفاده کند. فراموش نکنید که طراحی فقط خلاقیت و سلیقه نیست!


 

برای ورود به بازار کار آماده شوید

با استفاده از دوره آموزش طراحی اصولی رابط کاربری شما مهارتهای مطابق با بازار کار را فرامیگیرید. پس از یادگیری اصول طراحی رابط کاربری(UI) و تسلط به یک ابزار طراحی مانند Adobe XD می توانید به عنوان یک طراح حرفه ای رابط کاربری شروع به فعالیت کنید.پس از این دوره برای یادگیری ابزار و نرم افزار طراحی می توانید از دوره جامع پروژه محور Adobe XD استفاده کنید. شما به عنوان یک طراح راههای مختلفی برای کسب درامد دارید مثلا می توانید:

 

– در سازمان های مختلف استخدام شوید

کسب و کارهای زیادی وجود دارند که به دنبال استخدام طراح رابط و تجربه کاربری هستند و شما در صورتی که توانایی لازم را کسب کنید می توانید به عنوان طراح رابط کاربری در این کسب و کارها استخدام شوید و با طراحان تجربه کاربری یا مدیران محصول در این کسب و کارها همکاری کنید.

 

– به عنوان یک فریلنسر مستقل و آزاد فعالیت کنید

یکی از مهمترین جنبه های شغلی رابط کاربری فعالیت به عنوان فریلنسر است. وقتی که به صورت فریلسینگ فعالیت کنید مهم نیست چه شغل دیگری دارید، چقدر زمان دارید، دفتر کار دارید یا نه! شما می توانید به صورت کاملا آزاد فعالیت کنید، پروژه دریافت کنید و با عقد قرارداد درامد کسب کنید.

 

– درامد دلاری فوق العاده کسب کنید

پس از یادگیری و آموزش طراحی UI اگر زرنگ باشید و قواعد کسب درامد دلاری را بدانید، یکی از بهترین بازارهای کار برای ما ایرانی ها، انجام پروژه های خارج از کشور می باشد چرا که تبدیل دلار به ریال توجیه مناسبی دارد. طراحی رابط کاربری از جمله مهارت هایی می باشد که می توانید درامد فوق العاده ای از آن در بازار خارج از ایران داشته باشید درامدی که اگر راجع آن صحبت کنیم، احتمالا برایتان غیرقابل باور خواهد بود. البته باید توجه داشته باشید که کسب درامد دلاری مستلزم این است که مهارتهای شما حداقل استانداردهای مورد انتظار خارج از کشور را پوشش دهد و یکی از اهداف ما برای تولید این دوره آموزش طراحی UI هم دقیقا همین مورد می باشد که شما بتوانید در بازار خارج از ایران هم فعالیت کنید. وبسایت معتبر و معروف Glassdoor میانگین درامد سالانه طراحان رابط کاربری را حدود 76000 دلار براورد کرده است.

 

– درامد Passive داشته باشید

دوست دارید که هنگام خواب هم درامد داشته باشید؟ به این نوع درامد که لازم نیست شما در لحظه برای بدست آوردن آن کاری کنید درامد Passive می گویند. وقتی که شما یک طراح حرفه ای رابط کاربری شوید، می توانید به تولید UI Kit های آماده بپردازید، ابزار طراحی تولید کنید و آن ها را در مارکت های مختلف به فروش بگذارید و از این راه درامد کسب کنید.


منبع : http://ui-ux.org/product/ui-design-course/
تاریخ : - | - | نویسنده : مدیر | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات